Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Výstavy a akce Navštivte nás Galerie Obchod

Ludvík Kuba – Obrazy

15. 4. 2023 – 30. 7. 2023 Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Malíře, etnografa, muzikologa, hudebníka, spisovatele, cestovatele, sběratele Ludvíka Kubu můžeme charakterizovat jako všestrannou osobnost české kultury, jenž svým mnohotvárným dílem pronikl do celé řady oborů lidského poznání. Lázeňská výstava představuje Kubovo mistrovské výtvarné dílo.

Ludvík Kuba bývá označován jako umělec dvou století, poslední impresionista. Jeho malířský rukopis ovlinilo studium uměleckých škol doma, i v zahraničí a také časté zahraniční pobyty. Poděbradský rodák získal výtvarné vzdělání nejprve soukromým studiem u Karla Liebschera a na počátku devadesátých let studoval krátce i v ateliéru Maxmiliána Pirnera na pražské Akademii. V roce 1893 odjel do Paříže, kde pokračoval ve studiu malířství. Ve francouzské metropoli navštěvoval soukromou Académie Julian a blíže se seznámil s dílem impresionistů a secesí. Z uměleckého hlediska se pro něj stal zásadní mnichovský pobyt v letech 1896-1904. V Mnichově studoval v soukromé škole slovinského malíře Antona Ažbeho a mohl se zde seznámit s dílem nově založenéno spolku Mnichovské secese. Později přesídlil do Vídně, kde vystavoval v rámci uměleckého spolku Hagenbund. Pravidelně se také vracel do Čech, zejména do Březnice u Příbrami, kde jeho tchán zakoupil dům a do rodných Poděbrad. V roce 1911 se poté trvale usadil v Praze. Nadále však podnikal zahraniční studijní cesty, na kterých rozvíjel svůj dlouhodobý zájem o cestování a národopis slovanských národů.

Rozsáhlá výtvarná tvorba poděbradského rodáka zahrnuje podobizny, krajiny, zátiší, žánrové scény, či folklorní studie. Kubovo dílo je pozdním vyzněním impresionismu u nás, který se sloučil s realismem.

Lázeňská retrospektivní výstava složená ze zápůjček z krajských galerií a soukromých sbírek nabízí bohatý průřez z autorova výtvarného díla od jeho raných prací z 19. století až po pozdní období z 50. let 20. století. Výstavu pořádáme k příležitosti výročí 160 let od narození Ludvíka Kuby.

Doprovodný program
so 15. 4. 2023 16:00 slavnostní zahájení výstavy
so 10. 6. 2023 16:00 koncert ludvík kuba a jeho slovanstvo
so 1. 7. 2023 16:00 přednáška ludvík kuba a čína
so 22. 7. 2023 16:00 přednáška ludvík kuba a poděbrady

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Libušina, 290 33 Poděbrady
Otevřeno út-ne 10-12, 13-18 h.

Základní vstupné 40 Kč
Senioři nad 65 let 20 Kč
Studenti 15-26 let 20 Kč
Děti do 15 let zdarma
Pedagogický doprovod zdarma
Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P zdarma
Vstupenky online

Partneři výstavy
Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady děkuje Lázním Poděbrady, Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, Galerii hlavního města Prahy, Galerii moderního umění v Hradci Králové, Polabskému muzeu Poděbrady a soukromým sběratelům za zapůjčení děl pro výstavu.

Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s. a Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady.