Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Výstavy a akce Navštivte nás Galerie Obchod

Vernisáž Ludvík Kuba – Obrazy

15. 4. 2023 16:00 Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení výstavy. Úvodní slovo pronese kurátor výstavy Vojtěch Odcházel. Vernisáž doprovodí zpěvem slovanských národních písní ze sbírky Slovanstvo ve svých zpěvech Václav Dlask. Součástí události bude degustace vín z Kavárny Viola Poděbrady. Výstava potrvá do 30. července 2023.

Ludvík Kuba bývá označován jako umělec dvou století, poslední impresionista. Jeho malířský rukopis ovlinilo studium uměleckých škol doma, i v zahraničí a také časté zahraniční pobyty. Ludvík Kuba získal výtvarné vzdělání nejprve soukromým studiem u Karla Liebschera a na počátku devadesátých let studoval krátce i v ateliéru Maxe Pirnera na pražské Akademii. V roce 1893 odjel do Paříže s cílem věnovat se výhradně malířství. Ve francouzské metropoli navštěvoval soukromou Académie Julian a blíže se seznámil s dílem impresionistů a secesí. Z uměleckého hlediska se pro něj stal zásadní mnichovský pobyt v letech 1896–1904. V Mnichově studoval v soukromé škole slovinského malíře Antona Ažbeho a mohl se zde seznámit s dílem nově založenéno spolku Mnichovské secese. Později přesídlil do Vídně, kde vystavoval v rámci uměleckého spolku Hagenbund. Pravidelně se také vracel do Čech. Pro malířskou tvorbu Ludvíka Kuby je charakteristická výrazná barevnost, silné světelné napětí a uvolněný štětcový rukopis, který v některých dílech nabývá až expresivního výrazu.

Lázeňská retrospektivní výstava nabízí bohatý průřez z autorova malířského díla od jeho raných prací z 19. století až po pozdní období z 50. let 20. století. Výstavu pořádáme k příležitosti výročí 160 let od narození poděbradského rodáka, malíře, grafika, etnografa, muzikologa, hudebníka, spisovatele, cestovatele, sběratele, Ludvíka Kuby (1863-1956).

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Poděbrady, Libušina
vstup zdarma na vernisáž

Událost na Facebooku

Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s. a Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady.

Partneři výstavy
Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady děkuje Lázním Poděbrady, Galerii hlavního města Prahy, Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, Galerii moderního umění v Hradci Králové, Polabskému muzeu Poděbrady a soukromým sběratelům za zapůjčení děl pro výstavu.