Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Výstavy a akce Navštivte nás Galerie Obchod

Břetislav Benda

7. 5. 2022 – 14. 8. 2022 Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Retrospektivní lázeňská výstava prezentuje výběr z rozsáhlého sochařského díla Břetislava Bendy (1897–1983).

Břetislav Benda pocházel z Líšnice u Milevska. Zájem o modelování a výtvarný talent projevoval již od útlého dětství. V letech 1911–1915 navštěvoval sochařskou a kamenickou školu v Hořicích. V roce 1915 byl přijat na Akademii výtvarných umění, kde byl žákem J. V. Myslbeka. Jeho studia však přerušila první světová válka, a tak v roce 1916 musel narukovat na frontu. V Itálii utrpěl vážná poranění obou dlaní, avšak toto zranění se mu naštěstí v další tvorbě nestalo překážkou. V letech 1919 až 1922 pokračoval ve studiu na Akademii pod vedením Jana Štursy. Od roku 1923 byl členem uměleckého sdružení Mánes. Břetislav Benda vytvořil za svůj dlouhý život řadu významných sochařských děl. Jeho realizace můžeme dodnes vidět v mnoha exteriérech.

„Neznám motiv krásnější než je žena ve všech svých obměnách, pro sochaře je nevyčerpatelný námět, svými plastikami chci vyjádřit nekonečnou krásu lidského těla, ale i jiné lidské pocity.“ prohlásil o svém díle samotný Benda. Lázeňská výstava ukazuje kromě oblíbeného motivu ženského těla, také další tematické celky, kterým se ve své tvorbě věnoval: sociální problematiku, válku, státnost, náboženství a sport.

Výstava složená ze zápůjček z pozůstalosti po autorovi, krajských galerií a soukromých sbírek nabízí chronologický přehled klíčových děl autora od třicátých let až po jeho závěrečné tvůrčí období v sedmdesátých letech dvacátého století. Expozici doplňují ukázky z tvorby někdejšího spolupracovníka, pokračovatele sochařské rodinné tradice, syna Milana Bendy (1941-2017).

Výstavu pořádáme k výročí 125 let od narození Břetislava Bendy.

Doprovodný program
so 7. 5. 2022 16:00 slavnostní zahájení výstavy

Katalog k výstavě
Benda Břetislav ml., Benda Milan ml., Odcházel Vojtěch. BENDA – Břetislav, Milan. Poděbrady: Lázně Poděbrady, 2022, 60 s.

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Poděbrady, Libušina
Otevřeno út-ne 10-12, 13-18 h.

Základní vstupné 40 Kč
Studenti, Senioři nad 65 let 20 Kč
Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P, Děti do 15 let Zdarma
Vstupenky online

Partneři výstavy
Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady děkuje rodině Břetislava a Milana Bendy, Vojenskému historickému ústavu v Praze, Galerii hlavního města Prahy, Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, Galerii moderního umění v Hradci Králové, Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a soukromým sběratelům za zapůjčení děl pro výstavu.

Hlavním partnerem výstavy je společnost PORFIX CZ.

Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s. a Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady.