Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Výstavy a akce Navštivte nás Galerie Obchod

Vernisáž Francisco Goya - Rozmary

4. 11. 2023 16:00 Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení výstavy. Úvodní slovo pronese ředitel galerie Mgr. Vojtěch Odcházel, k výstavě promluví Ing. Radomír Přibyla a Ing. arch. Tadeáš Goryczka. Vernisáž hudebně doprovodí členové NeoKlasik orchestr pod vedením Václava Dlaska. Součástí události bude degustace vín z Kavárny Viola Poděbrady. Výstava potrvá do 28. ledna 2024.

Francisco José de Goya y Lucientes (1746-1828) byl nejdéle žijícím a nejvlivnějším géniem evropského malířství v 18. století. Monumentální dílo tohoto malíře a rytce je charakteristické polaritou barokního rozmachu a klasicistní jasnosti. Příznačná je jeho obdivuhodná kompozice, technika, barevnost a světlo.

Lázeňská výstava představuje významný cyklus osmdesáti grafických listů, který v letech 1793–1799 vytvořil španělský malíř Francisco Goya. Cyklus leptů obsahuje škálu námětů, k častým námětům patřily noční můry, neřesti a výstřednosti a je považován za jedno z jeho vrcholných děl se satirickým tónem kritizujícím dobovou společnost. První vydání roku 1799 vyšlo v nákladu 270 výtisků. Jednu sadu Rozmarů má zámek Hradec nad Moravicí, kterou zřejmě přímo ve Španělsku získal Felix Maria IV. kníže Lichnovský z Voštic (1814–1848). Právě tento konvolut je zapůjčen pro poděbradskou prezentaci.

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Poděbrady, Libušina
vstup zdarma na zahájení

Partneři výstavy
Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady děkuje Národnímu památkovému ústavu - Územní památková správa v Kroměříži a Státnímu zámku Hradec nad Moravici za zapůjčení děl pro výstavu. Za mimořádnou pomoc při realizaci výstavy děkujeme Ing. Radomír Přibyla, Ing. arch. Tadeáš Goryczka a Kabinetu architektury v Ostravě. Za hudební doprovod akce děkujeme Václavu Dlaskovi.

Záštitu nad výstavou převzal starosta města Poděbrady Mgr. Roman Schulz.

Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s. a Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady.