Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Výstavy a akce Navštivte nás Galerie Obchod

Vernisáž Sochaři v Poděbradech

7. 9. 2019 11:00 – 12:00 Galerie Ludvíka Kuby

Zveme Vás na slavnostní zahájení spolkové výstavy Spolku sochařů České republiky v sobotu 7. září v 11:00 h. v Galerii Ludvíka Kuby Poděbrady. Za účasti vystavujících, úvodní slovo pronese místopředsedkyně Spolku sochařů Marie Šeborová.

Kolektivní výstava Spolku sochařů České republiky v Poděbradech představí vybraná díla z tvorby členů spolku a přizvaných hostů v široké formální, názorové a obsahové rovině. Vystaveny budou především sochy, reliéfy, sochařské objekty, ale také kresby, malby a grafická díla.

Spolek vznikl v roce 1990. Sdružuje profesionální sochaře žijící či tvořící v České republice. Od doby svého vzniku pravidelně prezentuje díla svých členů i dalších umělců na společných výstavách.

Spolek spolupracuje na přípravách veřejných sochařsko-architektonických soutěží s cílem zajištění vzniku kvalitního díla. Spolek vypisuje sochařské soutěže. Ve spolupráci s Národním technickým muzeem se letos koná již 6. ročník soutěže o sochařský portrét významných osobností. Za dobu trvání soutěže již bylo portrétováno 15 významných osobností vědy, kultury, techniky a politiky. Vznikly kvalitní portréty například prezidenta Václava Havla, jeden z nich je instalován před vstupem do budovy Václava Havla v Evropském parlamentu ve Štrasburku, portrét prof. Antonína Holého, který je umístěn v nové budově AV ČR v Praze-Dejvicích, portrétní busta jednoho ze zakladatelů Národního divadla, Karla III. Schwarzenberga, která zdobí prostory ND v Praze, portrét automobilové závodnice Elišky Junkové, který byl instalován letos v budově Autoklubu ČR v Praze 1 nebo portrét Marie Curie-Sklodowské, který je umístěn v Muzeu Karlovy Vary, pobočce Jáchymov.

Spolek spolupořádal čtyři ročníky sochařských sympozií v městské části Lysolaje v Praze 6. Sochy vzniklé na těchto sympoziích jsou trvale instalovány v lesoparku „Housle“ a ve veřejném prostoru městské části Lysolaje.

Přestože spolek akcentuje tvorbu figurální a portrétní, díla členů spolku a přizvaných hostů jsou různorodá. Výstava nabídne přehlídku rozmanitých přístupů vystavujících sochařů k přenášení idejí a emocí prostřednictvím tvaru, barvy, formy a hmoty.

Vystavující
Absolonová Michaela, Adamec Vojtěch ml., Adamec Vojtěch st., Adensamová Blanka, Anfilov Denis, Blahutová Barbora, Chablais Jean-Paul, Čížková Zuzana, Fürst Jiří, Hendrych Jan, Chládková Barbora, Janouch David, Janouch Ladislav, Kartáková Daniela, Lőrincz Zuzana, Machciník Michal, Míka Pavel, Mlynář Mirek, Niubò Martina, Provazník Pavel, Středa Jiří, Svátek František, Šeborová Marie, Talavera Daniel, Turský Jan, Záleský Petr

Doprovodný program
NE 29/09 16:00 Komentovaná prohlídka výstavy s umělci

Událost je součásti programu Narozeniny Českého rozhlasu Region.