Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Výstavy a akce Navštivte nás Galerie Obchod

Koncert NeoKlasik orchestr / Martinů & Kalabis

23. 4. 2022 16:00 Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Program koncertu je zaměřen na serenádovou tvorbu Bohuslava Martinů, který zkomponoval cyklus čtyř „malých serenád“ během roku 1932. Martinů pařížská tvorba 20.-30. let se vyznačuje sklonem k experimentu. Kaleidoskopická pestrost koncertu posluchači umožní zakusit plodů Martinů modernistické umělecké orientace hned na několik způsobů.

Zazní Serenáda č. 1 (klarinet, lesní roh, 3 housle a viola) a č. 3 (hoboj, klarinet, 4 housle a violoncello). Skladatel experimentuje nejen s netypickým nástrojovým obsazením, hledá také nové cesty hudební formy. Martinů se inspiruje serenádovým stylem W.A.Mozarta, jejž citlivě modernizuje a výsledkem je pak lehké, neokázalé kouzlo hravé hudby, které se zdá být typickým pro tvorbu obou skladatelů.

Ještě blíže „starým mistrům“ se posluchač přesune během poslechu Martinů Koncertu pro cembalo a malý orchestr (1935), ve kterém autor těží ze specifičnosti zvuku tohoto opomíjeného historického nástroje. Zvlášť působivým je zvukový efekt vzájemné interakce cembala a klavíru.

Na závěr koncertu zazní dílo skladatele, který svou osobou celý program pomyslně propojuje – Klasický nonet Viktora Kalabise, který působil jako zakladatel a ředitel Institutu Bohuslava Martinů a byl manželem naší výjimečné cembalistky Zuzany Růžičkové, jejíž interpretace Martinů Koncertu pro cembalo zajistila dílu čestné místo ve světovém repertoáru pro tento exkluzivní nástroj.

Program
Bohuslav Martinů: Serenáda č. 1 a 3
Bohuslav Martinů: Koncert pro cembalo a malý orchestr
Viktor Kalabis: Klasický nonet

Interpreti
NeoKlasik orchestr
Václav Dlask /dirigent/
Ondřej Bernovský /cembalo/

Vstupné
Základní: 200 Kč
Studenti: 120 Kč
Studenti uměleckých oborů: 90 Kč
Návštěvníci ukrajinské národnosti: 0 Kč

Vstupenky v předprodeji v síti GoOut

Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s. ve spolupráci s NeoKlasik orchestr.